Skip to content Skip to footer

Nezabúdajte na déčko! Vitamín D je nesmierne dôležitý pre naše zdravie!

Hovorí sa mu aj slnečný vitamín a to preto, lebo ho získavame zo slnečného UV-B žiarenia. S výnimkou letných mesiacov, teda celé tri štvrtiny roka, ho máme v tele nedostatok. Reč je o vitamíne D, ktorý je v skutočnosti látkou oveľa širšieho významu, ako si zväčša predstavujeme. Ide o hormón, ktorý pôsobí komplexne na celý organizmus a to nielen v detstve, ale aj v dospelosti. Okrem správneho vývoja a rastu kostí i zubov významne vplýva na imunitu a správne fungovanie svalov.

Vitamín D je vhodný pre všetky vekové kategórie, ale užívať by ho mali hlavne deti. Nepodávať vitamín D dieťaťu s odôvodnením, že mu stačí pobyt na slnku, je nesprávne. V našich zemepisných šírkach je okrem leta nedostatok prirodzeného vitamínu D. Ak sa vám zdá, že počas celého roka predsa svieti slnko, ktoré ako zdroj „déčka“ bohato postačuje, ste na omyle. Počas jesenných, zimných a jarných mesiacov prenikajú slnečné lúče atmosférou v nepriaznivom uhle a tak sa v našom tele vitamín D netvorí v dostatočnom množstve. Počas leta zase používame ochranné krémy, ktoré blokujú tvorbu vitamínu D.

Pre zdravý vývoj a rast podávame vitamín D už od 2.- 3. týždňa veku a minimálne do konca dovŕšeného druhého roka života. Keďže deti do jedného roka by sme slnečnému žiareniu nemali vystatovať vôbec, je nutné podávanie vitamínu D počas celého roka bez prerušenia. A to nielen u dojčiat, ale počas celého detského veku a tiež v období dospievania. Samozrejme, využijeme ho i my dospelí, veď pevné kosti, zuby a správne fungovanie imunity chceme mať všetci.

S príchodom jesene, ale aj počas zimných a jarných mesiacov by ste mali vitamín D pravidelne dopĺňať, lebo zo slnka ani zo stravy potrebnú dennú dávku rozhodne nezískate. Pri výbere vhodného výživového doplnku zohľadnite pôvod vitamínu D ako aj pomocné látky, ktoré daný preparát obsahuje.

GENERICA ponúka prípravky, ktoré obsahujú čistý vitamín D3 značky Quali®-D, získaný z lanolínu. Pochádza z vlny oviec, ktoré sa chovajú na pasienkoch vo vysoko položených častiach Austrálie a Nového Zélandu. Je to najčistejší vitamín D3 bez alergénov, živočíšnych prísad, geneticky nemodifikovaný. Je to tá istá forma akú telo prirodzene produkuje v pokožke vystavenej slnečným lúčom. Vitamin D3 kvapky GENERICA navyše nezaťažujú žalúdok, keďže sú na báze olivového oleja. Neobsahujú teda stredne nasýtené triglyceridy, ktoré môžu spôsobovať tráviace ťažkosti, ako sú bolesti bruška, plynatosť, hnačka alebo zápcha. Neobsahujú ani žiadne konzervačné látky, umelé sladidlá či pridané farbivá. Kvapky majú navyše certifikovaný dávkovač pre jednoduché a presné dávkovanie a sú schválené pre deti od dovŕšeného 1. mesiaca.