Skip to content Skip to footer

Je pre organizmus dobré, keď je zima taká „nijaká“?

Na mnohých ľudí nepôsobí súčasné počasie práve najlepšie – absencia pravej zimy, zmeny tlaku, teplotné výkyvy – na náš imunitný systém to pôsobí negatívne. Pre toto obdobie netypické „teplo“ spôsobuje množenie vírusov a baktérií. Objavujú sa najmä respiračné ochorenia, predovšetkým vírusového pôvodu. Môžu sa však objaviť aj bolesti hlavy, závrate, poruchy nálady, u detí sa stretávam s tráviacimi ťažkosťami (hnačky, zvracanie – črevné virózy).

Čo robiť? Treba najmä posilňovať imunitu – najlepšie otužovaním a prijímaním  vitamínov v podobe pestrej stravy. Na prevenciu sezónnych ochorení a podporu imunity je potrebný  vitamín D – najlepšie v kvapkovej forme či v kapsliach, nakoľko prirodzeným spôsobom (teda zo slnka či zo stravy) ho v zimnom období  nezískame. Nedostatok vitamínu D sa prejavuje aj poruchami nálad, depresiami. Čistý vitamín D vo forme kvapiek na báze olivového oleja, ktorý nezaťažuje žalúdok, ponúka slovenský výrobca GENERICA. Vitamín D je ako prevencia pred chrípkou a prechladnutím rovnako dôležitý ako známe „céčko“, akurát sa o tom toľko nehovorí.

Na akútnu podporu imunity odporúčam prírodné preparáty s obsahom viacerých látok, čím sa spája a násobí ich účinok. Napríklad extrakt z bazy čiernej a aceroly podporuje správnu funkciu dýchacích ciest a imunitu. Je dostupný vo forme sirupu alebo cmúľacích tabliet (Immune Akut) v kombinácii s prírodným vitamínom C a zinkom.

 

MUDr. Alena Kadlíčková

Ambulancia detského a dorastového lekárstva

Trnava