Skip to content Skip to footer

Poznáte rozdiel medzi kyselinou listovou a folátom? Tu sa ho dozviete.

Kyselina listová – folát sú známe aj pod označením vitamín B9. Obe sú často považované za rovnocenné a zameniteľne formy kyseliny listovej, avšak ich využitie v ľudskom tele je odlišné. Aké sú teda tieto rozdiely?

Folát je prirodzená aktívna forma vitamínu B9 a je priamo dostupný v mnohých potravinách rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Telo ho využíva v nezmenenej forme a jeho minimálna odporúčaná denná dávka je 400 mikrogramov u dospelého a 150 -200 mikrogramov u detí. Človek si však nedokáže vytvárať zásoby folátu, preto je potrebný jeho denný prijem či už v prirodzenej alebo umelo vytvorenej podobe.

Napríklad, v jednej porcii špenátu s objemom 240 ml (v imperiálnych jednotkách 1 cup) je pritom asi 263 mikrogramov folátu, teda približne 65% požadovanej dennej dávky. Podobná porcia brokolice obsahuje 26% dennej dávky. Citrusy ako sú pomaranče či papája 10 až 17%. Bohatým zdrojom týchto látok je aj šalát, šošovica a strukoviny.1 Foláty v potravinách sú však veľmi nestabilné a tepelnou úpravou sa môže ich obsah znížiť až o 50%.

Kyselina listová je syntetickou formou vitamínu B9 a používa sa na obohacovanie potravín a potravinových doplnkov. Ľudské telo si ju samo vytvoriť nedokáže, a aby ju mohlo využiť musí ju spracovať do aktívnej formy, vyššie spomínaného folátu. Na takúto premenu však telo potrebuje špecifický enzým (metyltetrahydrofolátredukázu – MTHRF).

Výskumy však ukázali, že takmer šesť z desiatich Európanov, má génovú mutáciu, ktorá zhoršuje aktivitu tohto enzýmu v dôsledku čoho nedokáže premeniť dostatočné množstvo kyseliny listovej na folát.2

Ženy plánujúce tehotenstvo a tehotné do tretieho mesiaca by pritom mali denne prijať najmenej 400 mikrogramov kyseliny listovej a od 4. mesiaca až 600 mikrogramov denne. Niektorí odborníci dokonca odporúčajú jej užívanie už tri mesiace pred počatím, ale aj počas celého tehotenstva a dojčenia.

Kyselina listová totiž v aktívnej forme prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva a podporuje zdravý vývoj nervovej sústavy dieťaťa v tele matky. Prispieva tiež k zdravému fungovaniu imunitného systému, napomáha zmierňovať pocit vyčerpania alebo únavy a dôležitú úlohu zohráva aj v správnom fungovaní psychiky a pri tvorbe krvi.

Nedostatočný príjem kyseliny listovej v tehotenstve môže predstavovať vyššie riziko vzniku spontánneho potratu resp. rozvoj vážnej neurologickej poruchy u dieťaťa.1

V súčasnosti je známych niekoľko foriem kyseliny listovej. Rozšírená je najmä vápenatá soľ, 5-metyltetrahydrofolátu. Je to jediná forma kyseliny listovej schopná prenikať bunkami tela bez nutnosti jej aktivácie.

Spoločnosť GENERICA prináša na náš trh najnovšiu a revolučnú aktívnu formu kyseliny listovej štvrtej generácie v prípravku Active Folic. V čom je revolučná?

Novinka Active Folic obsahuje folát najnovšej štvrtej generácie značky Quatrefolic® – táto nová forma aktívnej kyseliny listovej sa oproti ostatným formám vyznačuje dlhodobou stabilitou, vysokou rozpustnosťou vo vode a bezpečnosťou. Ďalšou výhodou je, že prechádza žalúdočnou bariérou až do tenkého čreva, čím sa dostáva vo vyšších dávkach do tela.  Dokonca je schopná tvoriť aj zásoby.3

Keďže ide o aktívnu formu kyseliny listovej (folát) je jedinečným prínosom najmä pre ľudí, ktorí partia medzi nositeľov spomínanej génovej mutácie, ktorá znemožňuje premenu neaktívnej kyseliny listovej na aktívny a telom využiteľný folát.

Je vhodná pre tehotné, deti vo veku od 14 rokov, dospelých aj starých ľudí ako potravinový doplnok s vysokou dostupnosťou a využiteľnosťou v ľudskom organizme.

Literatúra:

  1. Smith AD, Kim YI, Refsum H. Is folic acid good for everyone? Am J Clin Nutr. 2008 Mar;87(3):517-33.
  2. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/
  3. http://www.quatrefolic.com/quatrefolic_vs_folic.php
  4. https://generica.sk/produkt/active-folic-tbl-30/

PharmDr. Paula Kubovičová, MPH

Lekáreň Tri veže, Bratislava