Skip to content Skip to footer

Nezabúdajte na déčko! 2 kvapky denne na podporu imunity!

 

Zhovárali sme sa s MUDr. Alenou Kadlíčkovou z Ambulancie detského a dorastového lekárstva v Trnave.

 

Prečo a pre koho je vitamín D dôležitý?

Vitamín D je nevyhnutný pre všetky vekové kategórie – u detí je dôležitý pre správny vývoj a rast kostí, u dospelých pre udržanie zdravých kostí a u seniorov aj pre svalovú „silu“. Ešte málo známa je dôležitosť vitamínu D na podporu imunity. Mať dostatočné množstvo vitamínu D je základom pre správne fungovanie imunitného systému. Vitamín D má vplyv aj na celkovú psychickú a fyzickú pohodu.

Ako vitamín D získavame?

Vitamínu D sa hovorí aj slnečný vitamín a to preto, lebo ho získavame zo slnečného UV-B žiarenia. Jeho nedostatkom však trpia až tri štvrtiny slovenskej populácie, a to dospelí i deti! Dôvodom je, že počas jesenných, zimných a jarných mesiacov prenikajú v našich zemepisných šírkach slnečné lúče atmosférou v nepriaznivom uhle a tak sa v našom tele vitamín D netvorí v dostatočnom množstve. Od jesene do jari sa odporúča na podporu imunity užívať vitamín D vo forme výživových doplnkov, nakoľko prirodzeným spôsobom (teda zo slnka či zo stravy) ho v zimnom období  nezískame.

V čom sa líšia vitamíny D značky GENERICA od ostatných prípravkov na trhu?

Slovenský výrobca GENERICA ponúka kompletné portfólio vitamínov D vo forme kapsúl aj kvapiek, ktoré obsahujú prírodný (z vosku z ovčej vlny), čistý vitamín D3 bez alergénov, živočíšnych prísad, geneticky nemodifikovaný. Je to tá istá forma vitamínu D akú telo prirodzene produkuje v pokožke vystavenej slnečným lúčom. V kvapkách i kapsliach je vitamín D rozpustený v oleji, čo zvyšuje jeho vstrebateľnosť organizmom. Kvapky sú bez konzervačných látok, umelých sladidiel či pridaných farbív. Kapsule obsahujú 400, 800 alebo 2000 jednotiek vitamínu D. Čo sa týka kvapiek, jedna dávka presne dávkuje 400 IU vitamínu D, takže si viete jednoducho dávkovať potrebné množstvo podľa ročného obdobia alebo podľa toho, či je to pre dieťa alebo dospelého. Kvapky sú schválené pre deti už od 1. mesiaca, sú na báze olivového oleja, ktorý nezaťažuje žalúdok a majú aj certifikovaný dávkovač, ktorý Vám uľahčí „kvapkanie“. Kvapky sú vhodné aj pre väčšie deti, dospelých či seniorov, ktorým táto forma vyhovuje viac ako kapsule.

Koľko vitamínu D užívať na podporu imunity?

S podávaním vitamínu D by sme mali začať u detí vždy s nástupom do kolektívu v Septembri a podávať celú zimu až do jari. Od jesene do jari sa odporúča podávať deťom 800 jednotiek denne (2 kvapky Vitaminu D GENERICA denne) a dospelým 2000 jednotiek denne (1 kapsula Vitaminu D 2000 I.U. GENERICA). Ak trávite aj v lete málo času na priamom slnku (napríklad malé deti či seniori), tak sa odporúča aj v lete podávať vitamín D vo forme výživových doplnkov – deťom do veku 1 roka: 800 jednotiek (2 kvapky), deťom nad 1 rok: 400 jednotiek (1 kvapka) a dospelým 800 jednotiek.