Skip to content Skip to footer

Prečo si máme na dovolenku zobrať aj probiotiká?

 

Zhovárali sme sa s detskou lekárkou MUDr. Alenou Kadlíčkovou z Ambulancie detského a dorastového lekárstva v Trnave.

Prečo si máme na dovolenku zobrať aj probiotiká? Na čo sú dobré?

Probiotiká obsahujú živé baktérie, ktoré sa bežne nachádzajú v čreve a sú označované ako črevná mikroflóra. Udržiavajú rovnováhu medzi črevnými mikroorganizmami, bránia nadmernému rozmnoženiu škodlivých baktérií, ktoré môžu spôsobiť črevné ťažkosti. Takisto priaznivo ovplyvňujú celkové zdravie a imunitu človeka. Naše telo ich samé nevie produkovať, preto je potrebné ich pravidelne dopĺňať. Na dovolenke, zvlášť v zahraničí, hrozí väčšie riziko vypuknutia rôznych tráviacich problémov. Črevné ťažkosti nám často spôsobuje konzumácia inej stravy, než na akú sme zvyknutí v domácom prostredí. Črevnú imunitu je vhodné pred dovolenkou posilniť, a to užívaním živých probiotických baktérií už niekoľko dní pred vycestovaním, pokračovať počas celého pobytu a ešte niekoľko dní po návrate z dovolenky. To platí nielen pre deti, ale i pre dospelých.

V lekárňach je dostupný celý rad prípravkov s obsahom živých baktérií. Ako si správne vybrať?

Odporúčam vyberať prípravky, ktoré garantujú počet živých baktérií do konca doby exspirácie. Mali by obsahovať nielen živé baktérie, ale aj prebiotickú vlákninu, ktorá umožňuje rast a množenie baktérií, jednoducho povedané – je potravou pre probiotiká. Dôležitá je správna kombinácia použitých kmeňov s dôrazom na štúdiami preukázané účinky. Na trhu je dostupný prípravok Probicus® Premium, ktorý je v súlade s najnovšími odporúčaniami Medzinárodnej asociácie probiotík. Obsahuje päť vzájomne kompatibilných kmeňov so štúdiami podloženými účinkami, ďalej prebiotickú vlákninu a navyše vitamín B6 na podporu imunity. Množstvo živých baktérií je v prípravku garantované do konca doby exspirácie. Probicus® Premium môžu užívať deti od troch rokov, dospelí, takisto tehotné a dojčiace ženy. Stačí užívať jednu kapsulu denne.

Ak cestujete s bábätkom, alebo dieťatkom, ktoré ešte neprehltne kapsulu, odporúčam probiotické kvapky BioLac Baby drops. Nemusia sa uchovávať v chladničke a sú vhodné pre deti už od narodenia. Neobsahujú konzervačné látky, umelé sladidlá ani pridané farbivá. Bábätkám a deťom do 12 rokov stačí podávať 5 kvapiek denne.