Význam črevnej mikroflóry pre zdravie celého organizmu sa odkrýva najmä v posledných 30-tich rokoch. Baktérie mliečneho kvasenia sa prirodzene nachádzajú v čreve a sú označované ako črevná mikroflóra. Zaisťujú správny priebeh trávenia, ale, ako ukazujú aj neskoršie výskumy, výrazne sa podieľajú na mnohých funkciách nášho organizmu a majú priaznivý vplyv na celkové zdravie človeka. Zabraňujú totiž premnoženiu patogénnych baktérií.
Do tela sa dostávajú už pri našom narodení (kolonizujú črevo) a ich množstvo aj druh závisí od viacerých faktorov: výživa, vek, cvičenie, genetika, stres, stav imunitného systému, užívanie liekov. Dôležité je si uvedomiť, že tieto baktérie v našom tele nepretrvávajú od narodenia až po smrť a telo ich samé ani nevie produkovať, preto ich je potrebné pravidelne dopĺňať z výživy.
Probiotiká pri užívaní antibiotík by mali byť samozrejmosťou
Užívanie niektorých liekov, najmä antibiotík, vedie k významnej zmene zloženia črevnej flóry. Preto je spolu s antibiotickou liečbou potrebné súčasne užívať aj probiotiká ako prevenciu hnačiek a brušného diskomfortu spôsobených porušením normálneho zloženia bakteriálnej črevnej flóry pri liečbe antibiotikami. Užívať súčasne s antibiotickou liečbou probiotické prípravky je dnes už takmer automatické, resp. malo by byť. Pri užívaní treba dodržať istý interval – optimálne je užívať probiotikum 2-4 hodiny po užití antibiotika. V užívaní je vhodné pokračovať ešte aspoň dva-tri týždne po skončení antibiotickej liečby – na úpravu črevnej mikroflóry. Ovplyvnením kvality črevnej mikroflóry pomocou probiotík sa znižuje výskyt črevných zápalov.
Jogurt nestačí
Čoraz viac vedeckých dôkazov potvrdzuje pozitívne účinky vybraných laktobacilov a bifidobaktérií. Používajú sa na výrobu fermentovaných, čiže kvasených potravín. Patria sem predovšetkým jogurty, kefír, acidofilné mlieko. U týchto produktov však nie je definovaný počet ani konkrétny kmeň živých baktérií. Oproti tomu výživové doplnky tento počet presne stanovujú a garantujú – kvalitné probiotiká dokonca garantujú množstvo živých baktérií až do konca exspirácie. Takisto uvádzajú presný rod, druh a kmeň obsiahnutých baktérií. Spôsob spracovania živých baktérií je veľmi náročný. Špeciálna technológa by mala zaručiť, že baktérie budú odolné počas výroby, spracovania, skladovania, prechodu cez tráviaci trakt, aby sa dostali do čreva neporušené a životaschopné.
Ako si správne vybrať?
Pod názvom „probiotikum“ nájdete v lekárni prípravky s obsahom živých mikroorganizmov, ktoré po užití priaznivo ovplyvňujú celkové zdravie človeka. A je ich viac než dosť! Odporúčam vyberať prípravky, ktoré garantujú obsah živých baktérií do konca doby exspirácie. Mali by obsahovať aj prebiotickú vlákninu, ktorá umožňuje rast a množenie baktérií, jednoducho povedané – je potravou pre probiotiká. Produkty, ktoré obsahujú probiotiká aj prebiotiká nazývame synbiotiká. Dôležitá je správna kombinácia použitých kmeňov s dôrazom na štúdiami preukázané účinky. Celosvetovo najviac klinicky študovaný bakteriálny kmeň je Lactobacillus rhamnosus GG, ktorý bol skúmaný vo viac ako 260 klinických štúdiách. Je to preverený kmeň, ktorý je vhodný pri tráviacich ťažkostiach, infekčnej hnačke, cestovateľskej hnačke a hnačke vyvolanej antibiotikami. Preukázané pozitívne účinky pri rôznych typoch hnačky majú napríklad aj kmene Lactobacillus rhamnosus Rosell®- 11, Lactobacillus helveticus Rosell®- 52 a Lactobacillus acidophilus Rosell®-418. Vyššie spomínané kmene majú preukázané pozitívne účinky i na vaginálne zdravie žien a imunitu detí i dospelých. Kmeň Bifidobacterium lactis Lafti®- B94 preukázal účinnosť pri akútnej infekčnej hnačke u detí a najnovšia štúdia preukázala zmiernenie zápchy a nafukovania pri IBS (syndróm dráždivého čreva).
Nové synbiotikum Probicus® Premium, ktoré je v súlade s najnovšími odporúčaniami Medzinárodnej asociácie probiotík, obsahuje päť vzájomne kompatibilných kmeňov so štúdiami podloženými účinkami a takisto fruktooligosacharidy, čiže prebiotickú vlákninu. Ďalšou zložkou je vitamín B6, ktorý prispieva k normálnej funkcii imunitného systému. Množstvo živých baktérií je v prípravku garantované do konca doby exspirácie, pričom obsahuje 8 miliárd živých baktérií v maximálnej dennej dávke. Výživový doplnok môžu užívať deti od troch rokov, dospelí, takisto tehotné a dojčiace ženy. Stačí užívať jednu kapsulu denne. Prípravok neobsahuje lepok.
Pre koho sú vhodné probiotiká?
– pre ľudí s tráviacimi ťažkosťami
– pri antibiotickej liečbe
– ženy s častými gynekologickými zápalmi
– pacienti s oslabenou imunitou
– starší ľudia, deti a dospievajúci
– pre pacientov so závažnými ochoreniami tráviacej sústavy, ako sú napr. funkčné črevné poruchy, chronické črevné zápaly (IBD)
– pacienti trpiaci podvýživou
– pacienti s masívnou chronickou liečbou, príp. s výskytom viacerých ochorení súčasne
– po závažných operáciách na zažívacom trakte
– pri opakujúcich sa chronických infekciách
MUDr. Edita Kadlubiaková, PhD.,
Hepatologická ambulancia Trnava,
hepatológ – internista