Skip to content Skip to footer

Mamííí, bolí ma hrdlo! Ako si poradiť s boľavým hrdlom radí pediatrička.

Bolesť hrdla je znakom začínajúceho zápalu v horných dýchacích cestách a v 90% ide o vírusové ochorenie. Zabezpečte dieťaťu pokoj na lôžku a dostatok tekutín.

Naše mamy nám kedysi na bolesť hrdla dávali kalciový sirup. Na jeho chuť určite spomínate dodnes. A čo zaberá dnes? „Ak je dieťa bez teplôt a celkovo v dobrom stave, je veľmi dobré podávať mu podpornú liečbu doma, ako vám poradí i vaša detská lekárka – kalciový sirup, ďalej C – vitamín, tekutiny, treba aktivizovať imunitu dieťaťa a až pri pretrvávaní alebo zhoršení ísť k lekárovi. Pokoj na lôžku je samozrejmý. Pomôcť môže citrónová šťava rozmiešaná s kryštálovým cukrom, po lyžičkách ju podávajte dieťaťu. Aj keď môže štípať v hrdle, účinkuje výborne. Obviažte dieťaťu krk šatkou, prípadne ju nahrejte. Dobre pôsobí aj cibuľový sirup s medom bylinkové čaje, či kloktanie soľou. Takisto odporúčaný kalciový sirup má silu hlavne v protizápalovom efekte vápnika. Užíva sa hlavne pri kataroch horných dýchacích ciest, laryngitídach, bolestiach hrdla, ale aj na pokrytie zvýšenej potreby vápniku v období rastu, počas rekonvalescencie, ale aj v tehotenstve a v období dojčenia. Pôsobí protizápalovo a proti opuchom pri zachrípnutí a strate hlasu z najrôznejších, najmä vírusových príčin.

Pokiaľ vám dieťa odmieta užiť kalciový sirup, vyskúšajte Kalciový sirup od spoločnosti GENERICA, ktorý má príjemnú vanilkovú chuť a môže sa podávať s jedlom aj nalačno, takže kedykoľvek počas dňa. Je vhodný pre deti od narodenia i pre dospelých, tiež pre tehotné a dojčiace ženy.

 

MUDr. Alena Kadlíčková

Ambulancia detského a dorastového lekárstva

Trnava