Skip to content Skip to footer

Chrípka a prechladnutie – radí MUDr. Alena Kadlíčková

Chrípka a prechladnutie, najčastejšou príčinou bežného prechladnutia sú vírusy, hlavne rinovírusy, ktorých je viac ako 100 rôznych sérotypov a podľa dostupných štúdií spôsobujú viac ako 50% všetkých ochorení dýchacích ciest. Okrem nich sa uplatňujú aj adenovírusy, RS- vírusy, koronavírusy a vírusy chrípky, parachrípky.

Prejavy prechladnutia začínajú pomerne rýchlym nástupom a môžu mať rôzne dlhý priebeh. Medzi typické príznaky vírusovej infekcie patria: škriabane v hrdle, bolesť, problémy pri prehĺtaní, dráždenie v nose, kýchanie, vodnatá nádcha a upchávanie nosa. Tvorí sa hustý hlien, ktorý zateká do hrdla, a to spôsobuje suchý alebo vlhký bolestivý kašeľ.  Ďalej sa môžu objaviť: rezanie v očiach, slzenie, bolesť kĺbov a  hlavy, bolesť celého tela, celková únava a vyčerpanosť. Telesná teplota stúpa, niekedy  dochádza k opuchu lymfatických uzlín. Môžu nastúpiť bolesti brucha, nechutenstvo. Poradie a závažnosť príznakov môže byť rôzne.

Chrípka nastupuje obyčajne z plného zdravia, má horší priebeh, výraznejšie príznaky – bolesť v hrdle je intenzívna,  bolesti svalov a kĺbov sú často značné, veľké bolesti sú pri prehĺtaní, je suchý dráždivý kašeľ. Obyčajne býva aj vysoká teplota, teploty okolo 39°C sú bežné, chorý má zimnicu. Príznaky sa stupňujú, môžu trvať priemerne až 5 dní.

Chrípka a prechladnutie, pri ich prvých príznakoch sa odporúča kľudový režim, dostatočné pitie tekutín –  hlavne čaje, vitamín C a podľa ďalších príznakov antipyretiká (lieky na zníženie teploty a zmiernenie bolesti), nosné kvapky, lieky na kašeľ, pastilky na cmúľanie pri bolesti hrdla alebo spreje, kloktadlá a výživové doplnky na vlastnú podporu imunitného systému a na rýchlejšie zvládnutie infekcie.

V liečbe uprednostňujeme prírodné preparáty, ktoré majú málo alebo žiadne nežiaduce účinky.

Samozrejme môžeme použiť domáce “medicíny“ ako sú čaje, ovocné výťažky, med, čerstvé ovocie, zeleninu s obsahom prírodných vitamínov, ale máme aj veľa rôznych voľnopredajných liekov dostupných v lekárňach, ktoré sú zamerané na príznaky ochorenia a je ich nepreberné množstvo.

Chrípka a prechladnutie už pri jej začatí je vhodné použiť prípravky na podporu imunity.

Veľmi vhodné sú kombinované preparáty s obsahom rôznych prírodných látok, kde sa spája a násobí  ich účinok. Napríklad extrakt z bazy čiernej skracuje dobu príznakov chrípky a horúčky, znižuje opuch nosa, zmierňuje kašeľ – podporuje správnu funkciu dýchacích ciest. Hlavným zložkami  bazy sú anthokyany, ktoré majú protizápalový efekt. Baza obsahuje aj  vitamíny skupiny B a vitamín C, chrípka a prechladnutie postupne ustupujú.

Acerola,  tzv. barbadoská čerešňa,  má vysoký obsah prírodného vitamínu C, ktorého je tu asi 30x viacej ako u citrusov. Samozrejme, nie vždy máme  ihneď  k dispozícii doma  príslušné liečivé  bylinky  a tiež by sme ich museli zjesť veľké množstvo, aby nastúpil žiadaný účinok, tak radšej siahneme po  preparátoch pripravených odborníkmi, s overenými, bezpečnými a dokázanými koncentráciami  prírodných  účinných látok, kúpených v lekárňach.

immune_akut_tbl_skVeľmi účinným je napr. preparát Immune Akut, sirup alebo cmúľacie tablety, ktorý okrem extraktu z plodov bazy čiernej a plodov Aceroly,  obsahuje aj zinok a nukleotidy. Nukleotidy sú vyrobené z kvasníc a sú potrebné pre zvýšenie tvorby imunitných buniek a na obnovu zničených buniek. Čím skôr totiž obnova zničených buniek  nastane, tým rýchlejšie sa uzdravíme. Nukleotidy potrebujeme aj pri strese, vyčerpanosti organizmu, pri raste (dôležité u detí), ale aj pri rekonvalescencii po ochoreniach, po operáciách, pre plnohodnotnú imunitnú odpoveď. V minulosti sa predpokladalo, že telo si ich vytvára dostatok, ale ukázalo sa, že v niektorých prípadoch je potrebné dodávať ich v potrave.

Viaceré  vedecké štúdie dokázali, že horeuvedené zložky v prípravku Immune Akut  skrátili  trvanie chrípky typu A, B, a tiež umožnili zníženie použitia  iných podporných liekov pri ochorení.

Tento čisto prírodný  výživový doplnok sa dá použiť aj preventívne v období zvýšeného výskytu viróz immune_akut_sirup_ska prechladnutí. Navyše je bez konzervačných látok, umelých sladidiel a pridaných farbív. Dávkovanie je jednoduché, pri akútnom ochorení podávame sirup 1x denne. Pri preventívnom, dlhodobom podávaní stačí polovičná dávka. Je vhodný pre deti už od jedného roka. Cmúľacie tablety podávame pri ochorení 3x denne, skôr väčším deťom a dospelým. Tabletky sa rozpúšťajú v ústach, čím zvyšujú aj imunitu v ústnej dutine a hltane, teda podporujú tzv. slizničnú imunitu, čo je pri ochoreniach dýchacích ciest veľmi dôležité. Pri dlhodobom užívaní stačí podávať 1x denne tabletu.  A čo je dôležité, daný preparát môžu užívať aj tehotné ženy.

Záverom môžeme povedať, že aj keď neexistuje žiadny uspokojivý liek k liečbe chrípky a  prechladnutí, podporná liečba skracuje trvanie ochorenia. Ak nasadíme prírodnú liečbu na podporu našich imunitných mechanizmov, skrátime ochorenie, zmiernime príznaky a predídeme  komplikáciám  vírusových ochorení, ktoré môžu byť aj veľmi závažného charakteru. Horší priebeh choroby často mávajú deti, starší ľudia, chronicky chorí a oslabení. A tu je namieste dobrá prevencia, okrem iného aj prírodnými prípravkami.

MUDr. Alena Kadlíčková

Ambulancia detského a dorastového lekárstva

Trnava