Skip to content Skip to footer

Ako prekabátiť detský stres?

Ani deťom sa stres nevyhýba. S nástupom do školy a do škôlky na ne odrazu doľahne zmena prostredia, nový kolektív, nové povinnosti aj starosti, neprítomnosť rodičov a požiadavky, ktoré ich dovtedy nezaťažovali. Tieto zmeny môžu u mnohých detí vyvolať detský stres, napätie a obavy, čo sa prejaví aj v podobe zdravotných ťažkostí. Samotný stres, rovnako aj detský stres oslabuje imunitný systém, vyvoláva tráviace ťažkosti a spôsobuje vznik ochorení dýchacích ciest. Ako možno deti pripraviť na zmeny, ktoré ich denno-denne čakajú? Radí MUDr. Alena Kadlíčková, detská lekárka.

Skoré ranné vstávanie, udržanie pozornosti, vnímanie a učenie sa nových vecí, spoznávanie nových kamarátov, ľudí a pevné pravidlá, dodržiavanie termínov, kontroly zo strany učiteľov aj rodičov, príkazy a zákazy detský stres len podporuje. Všetky deti by mali byť pripravené do nového kolektívu a na zmeny, ktoré ich čakajú psychologicky i zdravotne. Pomocníkmi pri tom môžu byť aj výživové doplnky, vitamíny a prostriedky na podporu imunity od slovenskej spoločnosti GENERICA.

Niektoré deti reagujú na stres hnačkou alebo zápchou. „Pri zápche pomôže jemným účinkom prírodný sirup SymbioLac, ktorý je šetrný k detskému organizmu. Je vhodný práve od veku 3 rokov a obsahuje len čisto prírodné suroviny – extrakt zo sliviek a fíg, rozpustnú vlákninu a feniklovú a mätovú silicu.“ hovorí MUDr. Kadlíčková. „Figy a slivky všetci poznáme ako potraviny účinné na zápchu, stimulujú peristaltiku čriev. Obsiahnutá vláknina je organizmom výborne tolerovaná a pôsobí ako prebiotikum, teda látka, ktorá je potravou pre „priateľské baktérie“ v našom tráviacom trakte. Silice pôsobia v čreve protikŕčovo, zmierňujú nadúvanie, ktoré často sprevádza zápchu.“ SymbioLac nie je návykový a môže sa užívať dlhodobo. Užíva sa nalačno alebo 2 hodiny po jedle a najlepšie večer. Dôležité je ho zapiť dostatočným množstvom vody.

biolac-baby-SK„Ak sa naopak u dieťaťa vyskytne problém v podobe hnačky, je vhodné užívať probiotiká, napríklad kvapky BioLac, ktoré obsahujú okrem laktobacilov aj bifidobaktérie, ktoré sú vhodné práve pre deti.“ Deti majú predispozíciu reagovať na rôzne stresové situácie práve hnačkou. MUDr. Kadlíčková radí podávať kvapky 1x denne po 6 kvapiek pred nástupom do kolektívu aspoň 1 týždeň. „Probiotiká sa doporučujú podávať v takýchto prípadoch dlhodobo. Nehrozí tu žiadne riziko predávkovania, ide o priaznivé črevné baktérie, ktoré nemajú vedľajšie účinky pri podávaní, stimulujú imunitný systém dieťaťa cez črevnú sliznicu, vytesňujú nepriaznivé črevné baktérie a optimalizujú prostredie čreva, stabilizujú črevnú mikroflóru dieťaťa. Samozrejme keď už nastane hnačka (či už stresového pôvodu alebo v dôsledku užívania antibiotík), sú nutné režimové opatrenia, diéta,  zvýšený prijem tekutín a podať tiež probiotiká. V tomto prípade pomáhajú imunitnému systému rýchlejšie sa vysporiadať  s hnačkou.“ Či už sa dieťa stretne s problémom v podobe zápchy alebo hnačky, je dôležité mu pomôcť a zároveň ho zbaviť pocitu úzkosti, strachu a najmä stresu. 

c-vitamin-drops-SKS novým kolektívom prichádza aj skúška odolnosti obranného štítu každého dieťaťa. Netreba preto zabúdať ani na vitamíny, ktoré sú tiež dôležité pre správne fungovanie imunitného systému. Zvlášť v chladnejších obdobiach, na jeseň aj na jar, s návštevou školy a škôlky, keď je zvýšená chorobnosť je nutné podávať vitamín C vo zvýšenej miere. Doplniť pestrú stravu je vhodné aj zvýšenými dávkami vitamínu C pre podporu imunitného systému. Spoločnosť GENERICA ponúka vitamín C vo forme kvapiek, tabliet i šumivých tabliet, a to za rozumné ceny.

bkomplex-kvapky-SKObdobie chodenia do škôlky a do školy by malo byť pre deti tým najkrajším obdobím, časom spoznávania, objavovania, zdokonaľovania a nadväzovania priateľstiev. Spríjemnite im toto obdobie a nedovoľte, aby na ne doľahol stres s ním spojené ochorenia. Preventívne ich chráňte pred ochoreniami podávaním vitamínu C a probiotík pre podporu ich imunitného systému. Zvyšujte ich obranyschopnosť, vitalitu, a tak predchádzajte ich absencii v škole, či v škôlke z dôvodu ochorenia.